Bulgaristan’da siyasi düğümü HÖH çözecek! Türkiye’deki çifte vatandaşlara çağrı: Sandığa gidin

Bulgaristan’daki Hak ve Özgürlükler Hareketi’nin (HÖH) Avrupa Parlamentosu (AP) üyesi Türk asıllı İlhan Küçük, ülkedeki atmosferi Hürriyet’e değerlendirdi. Seçim tekrarları nedeniyle katılımın düşmesinden endişe ettiklerini söyleyen Küçük, Türkiye’deki Bulgaristan vatandaşlarına sandığa gitme çağrısı yaptı. “HÖH, 40 vekil sayısının üstüne çıkarsa ülkenin geleceğinde önemli rol oynar” diyen Küçük, ana akım siyasi partiler arasında Avrupa Birliği’ne bakış ya da Ukrayna’ya destek gibi “kritik konularda” görüş ayrılığı bulunmadığını, buna rağmen dört seferdir hükümet kurulamamasının ancak “Sorumluluktan kaçmak ve kişisel meselelerle” açıklanabileceğini söyledi.

‘KİŞİSEL MESELELER YÜZÜNDEN’

İlhan Küçük, “İlk seçimden beri bir koalisyon kurulmaması için ortada gerekçe yoktu. 21’inci yüzyılda devletler koalisyonla yönetiliyor. Bu sefer de sandıktan aynı sonuç çıkarsa altı ya da yedinci kez seçime mi gideceğiz? Önemli başlıklarda ayrışma yok, kişisel meseleler ve popülizm yüzünden hükümet kurulamıyor” dedi. Türkiye’de yaklaşık 300 bin seçmen yaşadığını vurgulayan Küçük, “Türkiye’de 150 civarında sandık kurulacak. Herkesi, günlerinden sadece bir saat ayırarak vatandaşlık haklarını kullanmaya çağırıyorum” diye konuştu.

‘UKRAYNA’DAKİ YIKIMDAN BÜYÜK’

AP içinde başkanı olduğu Avrupa için Liberaller ve Demokratlar İttifakı (ALDE) adına dün Ankara’da temaslarda bulunan Küçük, Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu ile deprem sonrası AB’nin düzenleyeceği bağışçılar konferansını görüştü. Küçük, “Savaş sonrası iki kez Ukrayna’yı gözlerimle gördüm. Türkiye’deki yıkım daha büyük” dedi. Birleşmiş Milletler, depremlerin Türkiye’de en az 100 milyar dolarlık yıkıma yol açtığını belirtti. Kiev Ekonomi Okulu ise Rus işgalinin neden olduğu hasarı 138 milyar dolar olarak hesapladı. Küçük, deprem sonrası Brüksel ile Ankara arasında yakınlaşma yaşandığını da belirterek, bundan yararlanarak hızla reform gündemine dönülmesi gerektiğini ifade etti, “Vize serbestisi ve Gümrük Birliği’nin güncellenmesi atılabilecek ilk adımlar olabilir” dedi.

 

HEDEF 40 VEKİL ÇIKARMAK

– Liberal eğilimli HÖH, 21 partinin yarışacağı seçime 13 numaralı pusulayla katılacak. Anketlere göre, 240 üyeli parlamentoda en az 5 partinin yer alması beklenirken, sandıktan Demokratik Bulgaristan-Değişime Devam (DB-PP) koalisyonu ile eski Başbakan Boyko Borisov’un liderliğindeki Bulgaristan’ın Avrupalı Gelişimi İçin Yurttaşlar (GERB) partisinin ilk iki sırada çıkacağı öngörülüyor.

– En az 40 vekil hedefleyen HÖH, son iki seçimde sırasıyla 34 ve 36 vekil çıkarmıştı. Seçim sonrası HÖH’ün hedefine ulaşması halinde GERB ile muhtemel bir koalisyonda yer alabileceği değerlendiriliyor. GERB son seçimde 67 vekil çıkarmıştı. DB-PP ittifakının ise 73 sandalyesi vardı. Hükümet kurmak için parlamentoda en az 121 vekil sayısına ulaşmak gerekiyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir