FED faizde durma sinyali verecek mi?

First Republic Bank’ın JPMorgan tarafından kurtarılması yatırımcılara sadece bir gün nefes alma fırsatı verdi.Salı günü Amerikan borsalarında işlem gören bölgesel bankacılık hisselerinde sert satış dalgaları yaşandı. İki önemli bölgesel bankadan Pacwest Bancorp ve Western Alliance Bancorp’un hisseleri sırasıyla yüzde 28 ve yüzde 15 gerilerken bu satışlar bankacılık hisselerinde genel düşüşe de yol açtı. S&P 500 bu etkiyle salı gününü yüzde 1,2 düşüşle kaparken vadeli piyasalarda yüzde 0,1 yükselişle hafif toparlanma emaresi gösteriyor.

Wall Street borsalarında bankacılık hisselerinde yaşanan yangın Asya Pasifik’te de yatırımcı güvenini olumsuz etkiliyor. Hong Kong Hang Seng yüzde 2’ye yakın düşerken Güney Kore Kospi’de düşüş yüzde 1’e yaklaştı. Japonya ve anakara Çin borsaları bugün tatil sebebiyle kapalı. Dolar gelişmiş ülkeler para birimlerine karşı düşüşünü ikinci güne taşıyor. Bloomberg Dolar Endeksi yüzde 0,2 ekside. ABD tahvilleri Japonya’nın kapalı olması sebebiyle sabah işlem görmüyor. 10 yıllık getiri Salı gününü yüzde 3,42’den kapamıştı. Fed’in mesajlarının yakından izleneceği emtia piyasasında ise spot altın yüzde 0,1 yükselişle 2.018 dolardan alıcı buluyor.

FED CEPHESİNDE SON BİR ARTIŞ SONRA DA DURUŞ SİNYALİ BEKLENİYOR

Fed bir kez daha bankacılık güven krizi ve enflasyon ikilemi gölgesinde faiz kararını açıklayacak. Hem ekonomistler hem de yatırımcılar bu akşam Fed’in 25 baz puanlık faiz artışından sonra duruş sinyali vermesini bekliyor. Bloomberg anketine katılan ekonomistlerin medyan tahmini Fed’in 25 baz puanlık artışla faizi yüzde 5-5,25 aralığına çıkaracağı yönünde. First Republic Bank’ın JPMorgan tarafından satın alınmasına rağmen bankacılıkta güven krizinin sona ermemesi ve Amerikan açık iş pozisyonlarında (JOLTS) yaşanan düşüşle birlikte Fed swaplarında da bu toplantının ardından haziranda faiz artışı olmaması fiyatlanıyor.

Fed’in bu toplantıda faiz artıracağını düşünen JPM Morgan ABD Ekonomisti Michael Feroli “Faizlerde durmak istiyorlar ancak enflasyon cephesinde işlerin bitmediğini biliyorlar” değerlendirmesini yaptı. Citigroup ekonomisti Veronica Clark ise Fed’in birinci hedef olarak enflasyona odaklanması gerektiğini belirtirken “Finansal istikrar sorunlarıyla uğraşmak için Fed’in başka araçları var. Ancak enflasyon ve fiyat istikrarı hala başlı başına bir sorun” dedi. ABD Kongresi’ndeki bazı vekillere göre ise bankacılık sektöründe yaşanan güven krizi enflasyona göre daha acil bir sorun. Aralarında senatörler Elizabeth Warren ve Bernie Sanders’ın da olduğu siyasiler Fed’e faiz artışlarını durdurma çağrısı yaptı.

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir