Odatv’nin kulisini günler sonra tek tek yazdılar: Önce Hürriyet şimdi BBC

Odatv, 8 Mart’ta “Erdoğan’ın gölge kabinesi: Hakan Fidan ve İbrahim Kalın bakan olacak” haberini yaptı. Hürriyet yazarı Hande Fırat ise 10 Mart’ta Odatv’nin haberini “kulis” olarak yeniden yazdı. Ahmet Hakan ise dün “Hande’nin araklanan kulis haberleri” başlıklı bir haber yazarak kaynak kullanın uyarısı yaptı. Bugün ise aynı kulis haberi BBC Türkçe’de kullanıldı.

ERDOĞAN’IN ODATV’NİN DUYURDUĞU GÖLGE KABİNESİ’NDE KİMLER VAR

Erdoğan’ın Hakan Fidan, İbrahim Kalın ve damadı Selçuk Bayraktar’ı kabineye katmaya hazırlandığı haberi sosyal medyada da hızla yayıldı.

BBC: BAHÇELİ VE FİDAN FORMÜLÜ

BBC Türkçe’den Ayşe Sayın bugün MHP lideri Devlet Bahçeli ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan’a ‘cumhurbaşkanı yardımcılığı’ formülünün seçenekler dahilinde olduğunu yazdı.

Habere göre AKP, bir yandan Cumhur İttifakı’nı yeni partilerle genişletirken, “aday krizini” Ankara ve İstanbul Büyükşehir Belediye başkanlarına “cumhurbaşkanı yardımcığı” formülüyle aşan Millet İttifakı’na karşı yeni hamleler planlanıyor.

Bu çerçevede, Milliyetçi Hareket Partisi (MHP) Lideri Devlet Bahçeli ve Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT) Başkanı Hakan Fidan’a “cumhurbaşkanı yardımcılığı” formülü dahil birçok seçenek tartışılıyor.

Cumhur İttifakı’nı HÜDAPAR ve Yeniden Refah Partisi (YRP) ile genişletmeye hazırlanan AKP’de, cumhurbaşkanlığı ve parlamento seçimini kazanmak için ince hesaplar yapılıyor.

BAHÇELİ İSMİ DAHA ÖNCE DE GEÇMİŞTİ

Ülkücü oyların Cumhur İttifakı’na yönelimini artırmak için, eğer ikna edilebilirse, MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli’nin “cumhurbaşkanı yardımcısı” olarak ilan edilmesi formülü de tartışılıyor. Ancak geçmişte de gündeme gelen bu formüle, Bahçeli vize vermemişti.

Seçimin kazanılması halinde yeni dönemde birden fazla cumhurbaşkanı yardımcısının atanabileceği, bu çerçevede MİT Başkanı Hakan Fidan’ın da cumhurbaşkanı yardımcısı olarak ilan edilmesinin seçmende olumlu karşılık bulacağı düşünülüyor.

BAZI BAKANLAR VE OKTAY’IN ADI DA MİLLETVEKİLLİĞİ İÇİN KONUŞULUYOR

Milletvekili adaylığı için başvuruların 16 Mart Perşembe günü saat 17.00’ye kadar süreceği AKP’de, mevcut milletvekillerinin tümünden adaylık için yeniden başvurmaları istendi.

Ayrıca halen kabinede yer alan bakanların önemli bir bölümünün de milletvekilliğine aday gösterileceği kulislerde konuşuluyor.

Milletvekili listelerinde olma ihtimali yüksek görülen bir başka isim ise Cumhurbaşkanı Yardımcısı Fuat Oktay.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir