Bağ-Kur’da Prim Günü Değişecek Mi?

Bakan Işıkhan, Bağ-Kur emeklilik prim gün sayısının 9 binden 7 bin 200’e düşürülmesine ilişkin “Onu Orta Vadeli Plan’da hayata geçireceğiz. Onda sıkıntı yok. O söz mutlaka yerine gelecek ama bütçe disiplininden de çok uzaklaşmamamız gerekiyor. Kadınlara prim desteğini de gündemimize alacağız tabii ki.” ifadelerini kullandı.

Bu açıklama, Bağ-Kur’luları sevindirdi. Düzenlemenin hayata geçmesiyle birlikte Bağ-Kur’lular, 5 yıl erken emekli olabilecek.

Bağ-Kur’lular, emekli olabilmek için 9 bin prim günü şartına tabi tutuluyordu. Bu düzenlemeyle birlikte prim günü şartı 7 bin 200’e inecek. Böylece Bağ-Kur’lular, 9 bin prim günü yerine, 7 bin 200 prim günüyle emekli olabilecek.

Düzenlemenin, Bağ-Kur’luların emeklilik hayalini gerçekleştirmesine önemli bir katkı sağlayacağı belirtiliyor.

Ev kadınlarına prim desteği de gündemde

Bakan Işıkhan, ev kadınlarına prim desteğine ilişkin de “Gündemimizde var, orta vadede. Madde, madde ele alacağız inşallah. Tamamen bütçe disiplinine bağlı. Allah nasip ederse enflasyon hedefimizi tutturduk, refah artışını da gerçekleştirmiş olacağız. Refahta artış olduktan sonra her şey daha da iyi olacak.” dedi.

Bu açıklama, ev kadınlarını da umutlandırdı. Düzenlemenin hayata geçmesiyle birlikte ev kadınları, prim ödeyerek emekli olabilecek.

Düzenlemelerin, emeklilerin refah seviyesini artırmaya önemli bir katkı sağlayacağı belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir