Kanada Parlamentosu Başkanı Anthony Rota, gönüllü Nazi askerini Meclis’e davet edip alkışlatmasının ardından istifa etti

T24 Dış Haberler

Kanada Parlamentosu Başkanı Anthony Rota, İkinci Dünya Savaşı sırasında bir Nazi askeri birliğinde görev yapan 98 yaşındaki Ukraynalı Yaroslav Hunka‘yı özel bir Meclis oturumuna davet edip ayakta alkışlatmasının ardından istifa etti. Rota, istifasının ardından milletvekillerine “Bu meclis hepimizin üstündedir” dedi.

Zelenski’nin Kanada parlamentosundaki konuşmasının hemen ardından eski Nazi askeri onurlandırılarak ayakta alkışlatıldı

Rota, dün Meclis’te yaptığı kısa konuşmada, “Avam Kamarası Başkanlığı görevimden istifa ettiğimi üyelere bildirmekten büyük bir üzüntü duyuyorum” diyerek şunları söyledi:

“Bu Meclis’in çalışmaları hepimizin üstündedir. Bu nedenle Meclis Başkanlığı’ndan istifa etmek zorundayım. Ukrayna Devlet Başkanı Zelenski’nin Parlamento’daki ortak konuşması sırasında Meclis’te bir kişiyi tanıma hatamdan dolayı derin üzüntülerimi yineliyorum. Bu tanıma, diğer ulusların ve Polonya’daki Nazi zulmünden kurtulanların yanı sıra Kanada’daki ve dünyanın dört bir yanındaki Yahudi toplumu da dahil olmak üzere bireyler ve topluluklar için acıya neden oldu” 

Kanada Başbakanı Trudeau’dan, Nazi askerinin parlamentoya davet edilmesine tepki: Tüm Kanadalılar için utanç verici

Ne olmuştu?

Ukrayna Devlet Başkanı Volodimir Zelenski‘nin Kanada ziyareti kapsamında parlamentoda konuşma yapmasının hemen ardından Temsilciler Meclisi Başkanı Anthony Rota, eski Nazi gazisi Yaroslav Hunka’yı bir Kanadalı-Ukraynalı savaş kahramanı olarak tanıtmış ve alkışlatmıştı.

Hafta sonu Hunka’nın, Waffen-SS Galiçya Tümeni ya da SS 14. Waffen Tümeni olarak da bilinen ve Nazilerin komutası altında gönüllü bir birlik olan Birinci Ukrayna Tümeni’nde görev yaptığı kamuoyuna açıklanmıştı.

Rota, Hunka’yı takdim ederken, “Bugün burada, Ruslara karşı Ukrayna’nın bağımsızlığı için savaşan ve bugün 98 yaşında olmasına rağmen birlikleri desteklemeye devam eden İkinci Dünya Savaşı’ndan Ukraynalı-Kanadalı bir gazimiz var. O bir Ukrayna kahramanı, bir Kanada kahramanı ve biz ona tüm hizmetleri için teşekkür ediyoruz” demişti. Rota’nın takdiminin ardından Hunka uzun süre alkışlanmıştı.

Pazar günü yaptığı açıklamada Rota, Hunka’yı tanıma ve onurlandırma kararından “pişmanlık duymasına neden olan daha fazla bilginin farkına vardığını” söylemiş ve olayın tüm sorumluluğunu üstlenmişti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir